Podsumowanie działalności OSP w roku 2019

Kolejny rok działalności naszej OSP zakończony, w związku z czym, tradycyjnie już, przedstawiamy krótkie roczne podsumowanie dotyczące funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolu.

W minionym roku odnotowaliśmy 32 wyjazdy do akcji ratowniczo-gaśniczych, co jest czwartym wynikiem w historii naszej jednostki. 12 wyjazdów związanych było z pożarami, 18 z miejscowymi zagrożeniami (powalone/pochylone drzewa – 7 razy, zdarzenia na wodach – 5 razy, wypadki, kolizje, zagrożenie w ruchu drogowym – 3 razy, poszukiwania osób zaginionych – 1 raz, zalania/podtopienia – 2 razy), 2 razy miały miejsce alarmy fałszywe. 13 wyjazdów dotyczyło zdarzeń na terenie naszej miejscowości (z czego 6 to interwencje na jeziorze Żarnowieckim), 19 akcji dotyczyło pozostałych miejscowości na terenie gminy Gniewino. Po raz kolejny różnorodność podejmowanych interwencji ukazuje jak wszechstronnie wyszkoleni muszą być strażacy-ratownicy.

Łącznie we wszystkich zdarzeniach uczestniczyło 196 strażaków ratowników z OSP Nadole. Poszczególni druhowie uczestniczyli w następującej ilości zdarzeń:

Ireneusz Kafka 20 razy (co warto podkreślić druh ukończył podstawowy kurs w bieżącym roku)

Adam Kafka 19 razy

Paweł Domarus 11 razy (kolejny druh, który ukończył kurs w bieżącym roku)

Tomasz Kafka 8 razy

Anna Kamińska 7 razy (pierwsza kobieta na podziale bojowym naszej jednostki)

Mariusz Lessnau 5 razy

Wiesław Ziera 3 razy

Tadeusz Lessnau 2 razy

Kacper Szykut 1 raz

Kacper Ladach 1 raz

Piotr Ladach 1 raz

Rok 2019 był kolejnym, w którym podnosiliśmy swoje kwalifikacje. Uczestniczyliśmy w różnego rodzaju szkoleniach, w tym ćwiczeniach z ratownictwa wodnego na jeziorze Żarnowieckim, ratownictwa powodziowego w Wejherowie, organizowaliśmy ćwiczenia praktyczne w naszej jednostce (w tym z ratownictwa technicznego). Troje naszych członków ukończyło kurs podstawowy, dwoje pełny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, a siedmioro kurs recertyfikujący. Jeden z naszych druhów odbył kurs kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego.

Najważniejszą imprezą sportową w minionym roku były dla nas powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. Niestety nie udało nam się zdobyć po raz czwarty z rzędu mistrzostwa. Ostatecznie w stawce dwunastu drużyn zajęliśmy 2 miejsce.

W minionym roku nasza jednostka pozyskała/zakupiła następujące wyposażenie:

Hełmy strażackie – 2 szt.

Obuwie specjalne – 3 pary

Buty GROM – 5 par

Ubrania koszarowe – 5 kpl.

Węże sportowe W52 – 2 szt.

Węże sportowe W75 – 2 szt.

Prądownica typu Turbo – 1 szt.

Bardzo ważna inwestycja w minionym roku była rozbudowa monitoringu na obiekcie naszej remizy. Ze środków własnych oraz pozyskanych z gminy Gniewino za kwotę ponad 8 tys. zł zakupiliśmy 6 kamer z całym oprzyrządowaniem. Montaż urządzeń został wykonany przez naszych druhów dzięki czemu zaoszczędziliśmy kolejnych kilka tysięcy zł.

Kolejną wartą odnotowania kwestią było uruchomienie na początku ubiegłego roku systemu e-remiza. E-remiza to system równoległego alarmowania stażaków ochotników. Każdy z członków naszej jednostki operacyjno-technicznej posiada zainstalowaną w swoim prywatnym telefonie specjalną aplikację, która w momencie otrzymania zgłoszenia ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie powiadamia strażaka o rodzaju i miejscu zdarzenia oraz o tym, jaki rodzaj pojazdu został zadysponowany. Dodatkowo druhowie mają możliwość potwierdzenia lub odrzucenia swojego udziału w akcji. Jako kolejny element systemu w remizie zainstalowany został monitor pokazujący dokładne informacje odnośnie zdarzenia, imienny wykaz druhów, którzy potwierdzili udział w akcji oraz ich pozycję na mapie, a także zaznaczone miejsce na mapie, w którym doszło do zdarzenia do którego jesteśmy dysponowani. Funkcjonalność całego systemu uzupełniają zainstalowane na naszych pojazdach tablety, których głównym zadaniem jest nawigowanie zadysponowanego zastępu do miejsca zdarzenia. Po prawie rocznym okresie użytkowania systemu okazało się, iż w znaczący sposób skrócił on czas upływający od momentu otrzymania zgłoszenia do momentu wyjazdu zastępu z remizy, a także zdecydowanie poprawił frekwencję druhów podczas zdarzeń w stosunku do okresu, kiedy jedynym sposobem alarmowania w naszej jednostce były stacjonarne syreny alarmowe.

Tradycyjnie przy okazji podsumowań dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, zaprzyjaźnionym firmom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę www. Życzymy Wam i sobie, aby nowy 2020 rok był spokojniejszy od minionego.

Dodano: 20:57, 1.01.2020

OSP Nadole mistrzem powiatu wejherowskiego!!! - 21.09.2013
Stan do dnia: 25 kwietnia.