Ogółem: 519311

Podsumowanie roku 2018

Kolejny rok działalności naszej OSP zakończony, w związku z czym, tradycyjnie już, przedstawiamy krótkie roczne podsumowanie dotyczące funkcjonowania OSP Nadole.

W minionym roku odnotowaliśmy 23 wyjazdy do akcji ratowniczo-gaśniczych, co jest najniższym wynikiem od 11 lat. 10 wyjazdów związanych było z pożarami, 13 z miejscowymi zagrożeniami (powalone drzewa – 4 razy, zdarzenia na wodach – 4 razy, wypadki i kolizje drogowe – 2 razy, poszukiwania osób zaginionych – 1 raz, przygotowanie lądowiska dla LPR – 1 raz, usunięcie gniazda szerszeni – 1 raz). 7 wyjazdów dotyczyło zdarzeń na terenie naszej miejscowości, 16 akcji dotyczyło pozostałych miejscowości na terenie gminy Gniewino. Różnorodność podejmowanych interwencji ukazuje jak wszechstronnie wyszkoleni muszą być strażacy-ratownicy.

Łącznie we wszystkich zdarzeniach uczestniczyło 107 strażaków ratowników z OSP Nadole. Poszczególni druhowie uczestniczyli w następującej ilości zdarzeń:

Adam Kafka 10 razy

Tadeusz Lessnau 5 razy

Kacper Szykut 3 razy

Mariusz Lessnau 3 razy

Wiesław Ziera 1 raz

Rok 2018 był kolejnym, w którym podnosiliśmy swoje kwalifikacje. Uczestniczyliśmy w różnego rodzaju szkoleniach, w tym ćwiczeniach z ratownictwa wodnego na jeziorze Żarnowieckim, organizowaliśmy ćwiczenia praktyczne w naszej jednostce. Dwoje naszych członków ukończyło kurs dowódców, kolejna dwójka kurs podstawowy (w tym pierwsza Pani w naszej jednostce).

Już po raz siódmy z rzędu udało nam się obronić mistrzostwo gminy na zawodach sportowo-pożarniczych. Na tych samych zawodach po raz pierwszy w historii naszej OSP wystawiliśmy również druga drużynę seniorów, która zajęła drugie miejsce. Z kolei nasza drużyna MDP chłopców zajęła trzecie miejsce. Najważniejszą imprezą sportową w minionym roku były dla nas wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze. Start w nich okazał się dla nas ogromnym sukcesem, w stawce siedemnastu drużyn zajęliśmy drugie miejsce.

Rok 2018 był dla naszej OSP rekordowy w kwestii pozyskanego/otrzymanego sprzętu. W związku z realizowanym przez gminę Gniewino projektem dofinansowanym ze środków UE do naszej jednostki trafiło:

motopompa szlamowa  wraz z wyposażeniem

pompa pływająca

stacja obiektowa systemu selektywnego alarmowania

średni zestaw ratownictwa technicznego

latarka kątowa z ładowarką – 2 szt.

wąż ssawny 110/2400 – 2 szt.

smok pływający z nasadką 110

radiotelefon cyfrowy nasobny z GPS – 2 szt.

maszt oświetleniowy – 1 szt.

spodnie do pracy w wodzie – 2 kpl.

buty wodery – 4 pary

Z kolei ze środków Ministerstw Sprawiedliwości do naszej OSP został zakupiony detektor napięcia oraz torba ratownicza wraz z wyposażeniem. Ze środków KSRG zakupiliśmy: 2 kpl. ubrań specjalnych, kaski do ratownictwa wodnego – 2 szt., rękawice specjalne – 6 par, kominiarki niepalne – 6 szt., sygnalizatory bezruchu – 2 szt., kamizelki ratownicze 2 szt. Ponadto ze środków własnych oraz wygranych na zawodach zakupiliśmy 6 kpl. ubrań koszarowych i 6 par butów GROM. Dodatkowo na zawodach wojewódzkich wygraliśmy 8 kpl. ubrań koszarowych.

Oprócz wielu radosnych chwil w mijającym roku, nie obyło się niestety bez smutnych zdarzeń. Szeregi naszej jednostki już na zawsze opuścili druhowie Jan Stanisławczyk i Piotr Kafka.

Tradycyjnie przy okazji podsumowań dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, zaprzyjaźnionym firmom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę www. Życzymy Wam i sobie, aby nowy 2019 rok był jeszcze spokojniejszy od minionego.

Dodano: 18:33, 1.01.2019

Historyczny sukces naszych strażaków - 23.09.2018